Kevesen tudják, hogy a 9kerben működik egy csokoládégyár a Vágóhíd utcában. Több ismert márka is itt készül a mai napig, így a márkákhoz köthető idény csoki nyuszik és tojások is bizony Ferencvárosból kerülnek a boltok polcaira.
Magyarország egyik legnagyobb csokoládégyárát 1868-ban alapította egy magdeburgi származású cukrászmester Stühmer Frigyes, akit a kiegyezés után felpezsdülő gazdasági élet, a hirtelen megsokasodó vállalkozási lehetőségek csábítottak Pestre.
Az kezdeti gyár még Józsefvárosban kezdte meg a termelést, Nagy Ferenc cukorkakészítő műhelyét(a mai Szentkirályi utca 8. alatt) vásárolta meg Stühmer. Az üzem nem csak sikeres volt, de modern technikai vívmányait Ferenc József 1885-ben érdemkereszttel ismerte el, s az elsők között kapott engedélyt termékein a magyar címer használatára.
Sikereinek titka abban rejlett, hogy széles fogyasztói rétegek számára kezdett olcsóbb termékeket gyártani olyan szakmai gondossággal, amely rövid időn belül elismertté tette a vásárlók körében. Vevői közé tartozott a híres Kugler Henrik cukrászmester is, aki csokoládé mártómasszát vásárolt tőle.
1890-ben bekövetkezett halála után kis idővel másodszülött fia vette át az üzem vezetését. Hamar modernizálta is a gyárat, ami meg is hozta az eredményét, a cég ismét megerősödött, 1928-ban részvénytársasággá alakult át. A kis, földszintes józsefvárosi ház helyére ötemeletes gyárépületet emeltek, de hamarosan az is szűknek bizonyult, s 1941-ben felhúzták az ország ismét csak legnagyobb - Európa egyik legmodernebb - csokoládégyárát a Ferencvárosban, a Vágóhíd utcában, amely előcsarnokában Mattioni Eszter monumentális, műemlékvédelem alatt álló hímeskő képe látható.
Az itt készült csokoládék igényes csomagolását jeles iparművészekkel (Lukáts Kató, Jeges Ernő, Szirmai Ilona) terveztették, s dobozaik messze földön híressé váltak. A 30-as években a cég széles körű reklámtevékenységet folytatott és ekkor kerültek először gyártószalagra a ma is ismert legendás márkák zöme, mint például a Tibi csokoládé, a Frutti karamella és a Zizi drazsé. Különleges, a világon egyedülálló termékük volt az 1934-től gyártott, úgynevezett "porcelánozott" csokoládéfigura.
A gyárat 1948-ban államosították, s beolvasztották a Magyar Édesipari Vállalatba. A dinamikusan fejlődő üzem később felvette a Budapest Csokoládégyár nevet, ahol a 60-as években nagyszabású rekonstrukciót, gépesítést hajtottak végre. A Vágóhíd utca 20. szám alatti üzemben egészen 1964-ig kézzel készült a konyakmeggy: a nagyszemű gyümölcsöt először fondant krémbe mártották, fagyasztották, majd csokoládéba merítették.
A privatizációjára 1992-ben került sor. A cég jelenleg három nagy márkával rendelkezik. Legjelentősebb márkája a Tibi és a Cherry Queen konyakmeggy is itt készül. Termékei közel negyven ország üzleteinek polcára kerül.
Érdemes egyszer a Vágóhíd 20. felé elsétálni, leírhatatlanul kellemes illata van egy csokoládégyárnak...